Zaloguj się lub zarejestruj konto w serwisie

Jakie kamery CCTV wybrać?

Autor: admin Data: 2022-09-23 10:40:52

 

Pamiętaj – rejestrator https://www.montersi.pl/rejestratory-ip przede wszystkim musi być stabilny. Ważne jest też, by obsługa była prosta i naprawdę płynna. Sterowanie myszką i przejrzyste menu graficzne – także bardzo istotne.

Kamery CCTV dzielimy kategoriami:
- wewnętrzne i zewnętrzne
- sieciowe i analogowe
- kopułowe, kompaktowe, obrotowe, tubowe

  Gdy wybierasz kamerę, ustal odległość i szerokość kąta obserwacji. Kąt widzenia jest zależny od przetwornika obrazu i ogniskowej długości obiektywu kamery. Gdy mamy standardowy obiektyw 3.6 mm w kamerze z przetwornikiem 1/3”, mamy 67 stopni obserwacji poziomej. Gdy odległość do obiektu to 10 m, mamy 10 metrów obszaru obserwowanego.

Regulowana ogniskowa mocno polecana

W domowym monitoringu to często polecane działanie. Gdy kamera ma obiektyw z regulowaną ogniskową, można dostosować ją idealnie do potrzeb. Spotykamy obiektywy ze zmienną ogniskową, na przykład Auto Iris 3.5 – 8 mm. Mamy też obiektywy na duże odległości, przekraczające 40 metrów, gdzie wartość ogniskowych waha się na przykład od 6 do 60 mm, czy 5 – 55 mm.

 

monitor ip

Istotny jest także rozmiar przetwornika – zwykle jest to 1/3”. ważny jest parametr TVL określający ilość linii. Praca kamer w nocy gdy oświetlenie jest słabe, wymaga obecności oświetlacza podczerwieni. To element umieszczony w obudowie lub osobne urządzenie. W słabym świetle czułość wyrażamy w luxach (lx). Im mniejszy parametr, tym większe możliwości kamery.

Gdy dobierzemy kamery i rejestrator, trzeba połączyć je i odpowiednio zasilić. W analogowych systemach najczęściej służy temu kabel koncentryczny z przewodem zasilającym.kamera ip Przewody mają różny materiał i jakość. W odległościach przekraczających 100 metrów zaleca się skrętkę komputerową typu UTP i dodatkowe transformatory – aktywne lub pasywne. Impedancję kabla koncentrycznego 75 Ohm trzeba dopasować do impedancji przewodu symetrycznego. Przewody podłączone do kamer i rejestratorów przez gniazdo BNC.

Kamery trzeba też zasilić

Zwykle stosuje się lutowane wtyki DC, wtyki DC z kablem lub też S-55. Mamy dwa sposoby zasilania. Zasilanie klasyczne i listwy zasilające dostępne w https://www.montersi.pl/rozdzielacze-i-moduly-bezpiecznikow. A także, zasilanie buforowe. Zasilacze buforowe mają akumulator podtrzymujący. Dzięki niemu kamera pracuje poprawnie gdy nie ma zasilania sieciowego. Czas pracy w awaryjnym trybie warunkuje pojemność akumulatora. Rekomendowane zasilacze buforowe.

Artykuł ten ma na celu przybliżyć zasady konstruowania systemu monitoringu dla domu. Omówiono tu najważniejsze elementy i przewody. Ważne – pamiętajmy, by nie oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. Regularna kontrola mienia podnosi nasz komfort oraz bezpieczeństwo najbliższych. A to wartości, których przecież nie sposób przełożyć na pieniądze, pod jakimkolwiek względem.

Więcej informacji o telewizji przemysłowej znajdą Państwo pod adresem: https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa

 

montersi

 

Brak komentarzy!
kod